Work-life balance - czym jest i jak o niego dbać?
Współcześnie chyba trudno jest nie słyszeć od czasu do czasu o pojęciu work-life balance. Pojawia się ono w mediach, w rozmowach, w wypowiedziach badaczy czy podczas spotkań w pracy. Czym jednak jest to zjawisko? I jak powinno się dbać o work life balance? Na te i inne pytania odpowiemy w owym artykule, zastanawiając się jednocześnie, dlaczego dziś tak dużą wagę powinno się przykładać właśnie do WLB.
Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto się zastanowić, który model pracy wiążę się z większą satysfakcją, większą ilością czasu na odpoczynek i lepszą efektywnością - umiejętność łączenia pracy i wypoczynku w odpowiednich proporcjach czy poświęcanie niemal wszystkich swoich zasobów na pracę, które przejawia się m.in. zarywaniem nocy, codziennymi nadgodzinami czy pracą także w weekendy. Pozostawiamy tę kwestię do indywidualnych rozważań, a sami przechodzimy dalej, do istoty work-life balance. Jeśli ciekawi Cię ta tematyka - zostań z nami!
W jaki sposób dbać o work-life balance?
Kiedy odpowiednio nie dba się o work-life balance, może dojść do wypalenia zawodowego oraz szeregu problemów zdrowotnych, które znacząco obniżą jakość życia. Zarówno w pracy, jak i w każdym innym aspekcie życia, niezbędna jest więc równowaga. Niemniej jednak nie oznacza to, że zachowanie balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest łatwe, bo zdecydowanie nie jest! Szczególnie dla osób ambitnych, które stale stawiają przed sobą nowe cele zawodowe i plany rozwojowe. Gdy permanentnie chce się osiągać więcej i więcej, poświęcając się głównie pracy, to trudno jest zadbać w tym wszystkim o należyty odpoczynek, budowanie relacji międzyludzkich (niezwiązanych z pracą), aktywność fizyczną czy zbilansowaną dietę. Brak WLB to obecnie poważny problem - do tego stopnia, że 20 czerwca 2019 roku wydana została specjalna unijna dyrektywa work life balance, o której napiszemy nieco więcej w poniższych częściach artykułu.
Work-life balance - co to jest?
Najwyższa pora, aby dokładnie wytłumaczyć, work life balance co to jest. I choć wcześniej staraliśmy się nakreślić ową definicję, to jednak nie jest ona wystarczająca, aby dobrze rozumieć WLB. No dobrze, zatem work life balance definicja wyraźnie wskazuje, iż jest to zachowanie równowago pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Powstała ona w Stanach Zjednoczonych, mniej więcej na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Miała ona na celu bezpośrednią walkę z pracoholizmem oraz zjawiskiem wypalenia zawodowego.
Mówiąc jeszcze inaczej, jest to koncepcja zarządzania czasem, za pomocą której dąży się do znalezienia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Zmęczenie zdecydowanie nie sprzyja efektywności i wydajności w pracy, a człowiek, który skutecznie dba o sfery życia takie jak rozrywka, odpoczynek czy relacje społeczne, jednocześnie jest bardziej wydajnym i szczęśliwym pracownikiem. Wynikają więc z tego korzyści dla obu stron - zarówno dla pracodawcy, jak i samego pracownika.
Jak zachować work-life balance?
Koncepcja work life balance jest naprawdę bardzo ważna, ponieważ zachowanie szeroko pojętej równowagi - jak już wcześniej wspomnieliśmy - ma duże znaczenie także dla samopoczucia oraz stanu zdrowia pracowników. WLB skutecznie zmniejsza przewlekły stres, którego konsekwencją jest szereg chorób i zaburzeń. Skoro już wiesz, work life balance co to, należy zastanowić się, jak zachować work life balance. W tym zakresie warto dodać, że dążenie do równowagi to zadanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. W związku z tym pracodawcy zaczynają wprowadzać różnorodne udogodnienia, które polepszają warunki pracy zespołu, co wspiera chociażby ich zarządzanie czasem. W tym zakresie można mówić m.in. o wprowadzeniu elastycznych godzin pracy, organizacji imprez integracyjnych czy możliwościach home office. Chodzi też o różne techniki mające na celu motywowanie pracowników. Dodatkowo w niektórych krajach wprowadza się 4-dniowe tygodnie pracy.
Work-life balance - przykład
No dobrze, a jak osiągnąć work life balance z perspektywy pracownika? Otóż przede wszystkim należy się nauczyć dobrej organizacji pracy, ustalania priorytetów oraz stawiania granic. Nawet wtedy, gdy pracuje się zdalnie, zaleca się wyznaczenie konkretnych godzin pracy na wykonywanie obowiązków pracowniczych. Niedopuszczalna jest praca niemal przez całą dobę. Kolejne work life banalce dobre praktyki to zwrócenie uwagi na samego siebie i własne potrzeby. Tutaj zaleca się szukanie pasji, rozwijanie dawnych hobby czy spędzanie większej ilości czasu z bliskimi. Bardzo ważne jest też to, aby podczas urlopów wypoczynkowych - jak sama nazwa wskazuje - rzeczywiście wypoczywać. Istotne jest też, aby podczas przerwy w pracy czy urlopu odpoczywać również od przekazów internetowych i social media. Ponadto obecnie wiele firm organizuje tzw. dzień z pupilem, który odpowiednio rozładowuje napiętą atmosferę i stres.
Dyrektywa work-life balance
Z tego artykułu dowiedziałeś się już, work-life balance co to znaczy, a także work life balance przykłady. Niemniej jednak jeszcze na koniec warto powołać się na specjalne akty prawne, które wprowadzono w zakresie WLB. Otóż, jak już wcześniej wspomnieliśmy, 20 czerwca 2019 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej wydały dyrektywę w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Zmiany, które wraz z nią wchodzą w życie, dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, który zostanie wydłużony, a także wprowadzenia tzw. nowego urlopu, którzy będzie możliwy do realizacji w przypadku pilnych spraw rodzinnych związanych np. z wypadkami czy chorobami. Work life balance dyrektywa dotyka również pracy zdalnej, ochrony pracowników czy czasu ich pracy. Można być pewnym tego, że zmiany w obszarze WLB będą zachodzić coraz częściej, co w konsekwencji ma przynieść wiele korzyści nie tylko dla samych pracowników, ale też ich pracodawców.