16 01-2015
Uczelniane sale konferencyjne
Coraz więcej różnorodnych obiektów, niekoniecznie wyłącznie hoteli i centr kongresowych, udostępnia nowoczesne i profesjonalne sale konferencyjne. Do tego grona w ostatnim czasie dołączyły uczelnie wyższe. Obiekty te oferują przestrzenie wysokiej jakości, o zróżnicowanej powierzchni oraz doskonale wyposażone pod względem technicznym. Oto pozostałe aspekty, które czynią z uczelni wyższych idealne miejsce na konferencję lub szkolenie.
[caption id="attachment_2491" align="aligncenter" width="512" caption="Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego"][/caption]
Przede wszystkim, wynajmując salę na terenie uniwersytetu lub innej uczelni wyższej możemy być pewni, że będą to pomieszczenia o najwyższym standardzie usług. Wnętrza szkoleniowe i konferencyjne są tworzone przede wszystkim z myślą o rozwoju nauki, wyposażane są więc w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu z łatwością można tam przeprowadzić każdego rodzaju prezentację.
Kolejnym atutem jest wielkość tego typu sal. Zazwyczaj są one większe niż przeciętne sale w hotelach. Jeśli więc mamy w planach organizację naprawdę dużego spotkania to warto wziąć przestrzeń konferencyjną na uczelni pod uwagę. Prócz wielkości, sale konferencyjne w szkołach wyższych charakteryzują amfiteatralnym układem, z czym bardzo rzadko można spotkać się w hotelach. Układ taki doskonale sprawdza się podczas sympozjów, kongresów i innych spotkań dla dużej publiczności.
Plusem organizacji eventu na uczelni jest również jej położenie. Obiekty te często znajdują się w centrum miasta, dzięki czemu dojazd do nich jest szybki i bezproblemowy, także dla uczestników spoza miasta. Uczelnie dysponują także dużymi powierzchniami wystawienniczymi, gdzie można zorganizować eventy o charakterze kulturalnym lub towarzyskim np. wernisaże, wystawy czy bankiety.
Pewną przeszkodą podczas organizacji konferencji w szkole wyższej może być kwestia cateringu i noclegów. Jednak coraz więcej uczelni rozwiązuje ten problem, nawiązując współpracę z firmami cateringowymi oraz sąsiednimi hotelami. W niektórych szkołach wykształciły się już specjalne działy odpowiedzialne za organizację wszelkiego rodzaju eventów, łącznie z zapewnieniem odpowiedniej oprawy gastronomicznej i noclegów dla uczestników.
Jednak organizacja konferencji na uczelni to również pewnie ograniczenia. Przede wszystkim trzeba się liczyć z faktem, że terminy w szkole trzeba rezerwować odpowiednio wcześnie. Wynika to z faktu, że z pomieszczeń szkoleniowych i konferencyjnych na co dzień korzystają studenci. Z kolei okres od lipca do września to moment, w którym salę będzie można zazwyczaj wynająć z dnia na dzień. Kolejne utrudnienie to zabytkowy charakter niektórych uczelnianych obiektów, w związku z czym uniemożliwia to organizację wydarzeń wymagających większej ingerencji w infrastrukturę obiektu np. instalacji sceny, scenografii lub jakiegoś specjalistycznego sprzętu. Problemem może być także tematyka samego eventu. Uczelnie często wybierają te wydarzenia, które pasują do profilu samego instytucji i wpisują się w jej ogólną filozofię. Na przeszkody mogą więc natrafić organizatorzy typowo komercyjnych wydarzeń.
Podsumowując, uczelnie wyższe to coraz częstsi organizatorzy różnorodnych konferencji, szkoleń, sympozjów, a także bankietów i imprez kulturalnych. Wiele zalet przemawia za wyborem uczelnianej sali konferencyjnej jako miejsce dla naszego wydarzenia, ale istnieje także kilka ograniczeń. Wszystko zależy od charakteru eventu. Trzeba jednak zaznaczyć, że władze uczelni podchodzą do tematu konferencji coraz bardziej otwarcie i elastycznie, zwłaszcza, że jest to z jednej strony korzystna forma zarobku dla szkoły, a także możliwość promocji obiektu jako współorganizatora różnorodnych, prestiżowych wydarzeń.