Tworzenie notatek podczas szkoleń i konferencji. Jak robić to dobrze?
Tworzenie notatek podczas szkoleń i konferencji jest bardzo ważne. Chodzi bowiem o to, że podczas wystąpień poszczególnych prelegentów pojawia się wiele istotnych informacji, które nie zawsze jesteśmy w stanie zapamiętać. Zapisanie ich stanowi więc świetny sposób na utrwalenie nowych wiadomości.
Dodatkowo tworzenie notatek pozwala lepiej skupić się na omawianym materiale, a co za tym idzie - umożliwia wyniesienie ze spotkań tego, co najważniejsze, a więc wiedzy. Faktem jednak jest, że notatki notatkom nie są równe. Notowanie jest bowiem niełatwym zadaniem i nie każdy wie, w jaki sposób zapisywać informację, aby zapamiętać z nich możliwie najwięcej. W tym artykule podpowiemy notatki - jak robić to dobrze!
Tworzenie notatek
Tworzenie notatek to bardzo wartościowy nawyk, dzięki któremu z różnych spotkań, wystąpień czy konferencji można wynieść wiele wartościowych informacji. Podczas zapisywania różnych rzeczy warto stosować się do kilku podstawowych reguł. Po pierwsze, nie mieszaj kilku wystąpień na jednej kartce. Warto rozdzielać zapisy z poszczególnych prelekcji, aby notatki nie tylko były przejrzyste, ale też na tyle uporządkowane, że gdy zajrzysz do nich po miesiącu od danej konferencji, nadal będziesz w stanie rozszyfrować zapisane informacje.
Po drugie, skup się na tym, aby notatki były przejrzyste - nie bój się więc używać kolorów, podkreśleń czy rysunków obrazujących omawiane zagadnienie. Po trzecie, na końcu zawsze warto jest zostawić wolne miejsce, aby móc po jakimś czasie dopisać dodatkowe informacje.
Metody tworzenia notatek
Jeśli chodzi o metody tworzenia notatek, to jest ich naprawdę sporo! To w sumie dobra informacja, ponieważ każdy wśród tych metod może znaleźć coś dla siebie. Dużą popularnością cieszą się na pewno tzw. mapy myśli. Nawiązują one bezpośrednio do teorii Buzana na temat myślenia wielorakiego, a więc ciągów skojarzeń. Wówczas zapisuje się tzw. słowa-klucze, które wiążą się z omawianą tematyką. To świetna metoda dla wzrokowców, którzy są zmęczeni czytaniem długich, klasycznych notatek w linearnym stylu.
Kolejna metoda notowania, która jest bardzo często wykorzystywana, to metoda hierarchiczna. To nic innego, jak zapisywanie informacji jedna pod drugą, jednak z tą różnicą, iż najbardziej istotne wiadomości mają się znaleźć po lewej stronie kartki, a te mniej ważne - po prawej. W związku z tym możliwe jest więc podzielenie myśli w logiczne podgrupy i ułatwienie całego procesu nauki.
Polecamy również metodę zdaniową. Polega ona na tym, że informacje są zapisywane w osobnych linijkach za pomocą skrótów. Tego typu notatki zajmują stosunkowo mało miejsca, a na pewno są szybsze i można zapisać więcej. To oczywiście tylko namiastka metod tworzenia notatek. Staraliśmy wybrać się najciekawsze z nich, mając nadzieję, że przypadną Ci do gustu!
Notowanie na komputerze
Tworzenie notatek podczas szkoleń i konferencji wcale nie musi się odbywać za pośrednictwem notatnika i długopisu. Zdecydowanie warto jest notować na laptopie lub innym urządzeniu mobilnym. Przewagą tego typu rozwiązań jest możliwość edycji notatek w dowolnym momencie i w dowolnym miejscu. Możesz też usuwać te informacje, które nie będą Ci potrzebne oraz w szybki sposób podkreślać najważniejsze kwestie.
Trzeba przyznać, że to rozwiązanie charakteryzuje się komfortem oraz wygodą. Notowanie na komputerze jest też o wiele szybsze niż w tradycyjnym notatniku. Niemniej jednak nie zawsze jest możliwe. Chodzi bowiem o to, że nie we wszystkich salach konferencyjnych lub szkoleniowych znajduje się odpowiednia liczba kontaktów, aby podłączyć podłączyć sprzęt do ładowania. Pamiętaj więc, aby zawsze zapobiegawczo naładować baterię swojego urządzenia, jeśli planujesz tworzenie notatek podczas konferencji lub szkoleń.