Szkolenie BHP dla pracowników - jak wygląda i ile jest ważne?

Do podstawowych obowiązków pracodawcy względem zatrudnionego zespołu należy m.in. ochrona zdrowia oraz życia pracowników. Musi on zapewnić nie tylko bezpieczne, ale też higieniczne warunki pracy. Oznacza to jednocześnie, iż pracodawca ma obowiązek zorganizować odpowiednie szkolenie BHP.

Jest to niezwykle istotny element pracy, tak naprawdę niezależnie od zajmowanego stanowiska, ponieważ na każdym z nich - nawet w pracy biurowej - czekają różnorodne zagrożenia. W związku z tym uważamy, iż należy jednoznacznie wyjaśnić kilka fundamentalnych kwestii. Z tego artykułu dowiesz się m.in. ile jest ważne szkolenie BHP, ile trwa szkolenie BHP, a także ile kosztuje szkolenie BHP dla jednego pracownika.


Na czym polega szkolenie BHP i ile jest ważne?

Szkolenie BHP dla pracodawców jest niezwykle ważne, o czym musi pamiętać zarówno sam pracodawca, jak i jego pracownicy. Chodzi przecież bowiem o bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie. Na tego typu szkoleniach pracownicy dowiadują się m.in. o możliwych zagrożeniach związanych z konkretnym stanowiskiem pracy, a także ze sposobami ich uniknięcia. Na wstępie warto też zaznaczyć, że szkolenia BHP muszą się odbywać podczas godzin pracy.

Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się więcej na temat samych przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Dodatkowo też mają okazję zapoznać się ze specyfiką zajmowanego stanowiska. Niemniej jednak - co jest bardzo ważne - szkolenie BHP nie jest ważne bezterminowo. Poniżej napiszemy, szkolenie wstępne BHP - ile ważne.


Szkolenie BHP - co to jest?

Szkolenie BHP dla pracownika to nic innego, jak przekazanie wiedzy dotyczącej zasad i norm bezpieczeństwa oraz higieny pracy na danym stanowisku. Wszystko po to, by możliwie najbardziej chronić człowieka oraz jego zdrowie. Podczas takiego szkolenia dowiesz się m.in. o zagrożeniach wynikających z poszczególnych obiektów i pomieszczeń pracy, a także maszyn, narzędzi i urządzeń. Dodatkowo przepisy BHP odnoszą się też do podstawowych standardów ochrony pracy. To właśnie owe akty wskazują m.in. jak powinno wyglądać oświetlenie w miejscu pracy czy temperatura w miejscu pracy. Podczas szkolenia na pewno dowiesz się też, jak w danym przedsiębiorstwie działają kamery w biurze. Jeśli szerzej interesuje Cię ten temat, to polecamy przeczytać szkolenie BHP - rozporządzenie.

Szkolenie wstępne BHP

Szkolenie wstępne BHP podzielone jest niejako na dwie części. Pierwsza z nich to instruktaż ogólny, a druga - stanowiskowy. Ten pierwszy skoncentrowany jest na ogólnych przepisach BHP, które obowiązują w konkretnej firmie. Podczas instruktażu stanowiskowego z kolei prezentowane są wszelkie zasady i normy odnośnie do bezpiecznego wykonywania konkretnych obowiązków na konkretnym stanowisku pracy. Konieczne jest podkreślenie, iż szkolenie wstępne musi być odpowiednio udokumentowane. Po tym, jak dane szkolenie się odbędzie, pracownik musi podpisać odpowiedni dokument potwierdzający przejście instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. Ów fakt następnie notuje się w aktach osobowych pracownika razem z odpowiednią kartą szkolenia.


Szkolenie okresowe BHP

Szkolenie okresowe BHP to oczywiście nic innego, jak powtórzenie szkoleń wstępnych. Ma ono na celu zaktualizowanie oraz ugruntowanie wiedzy i umiejętności w obrębie zasad BHP. BHP - szkolenie okresowe kończy się oczywiście egzaminem, który prowadzi osoba organizująca dane szkolenie. Odbycie szkolenia należy także potwierdzić należytym zaświadczeniem, również przechowywanym w aktach osobowych pracownika. Warto jednak dodać, że niektóre osoby mogą skorzystać ze zwolnienia, jeśli chodzi o udział w BHP szkolenie okresowe. Taki przywilej mają pracownicy, którzy są w stanie przedłożyć aktualne zaświadczenie o odbyciu w danym okresie wymaganego szkolenia okresowego u innego pracodawcy.


Szkolenie BHP - co ile lat?

Pytanie, które chyba jest najczęściej zadawane, brzmi szkolenie BHP - co ile lat. No cóż - zaświadczenia o zdaniu konkretnego egzaminu po szkoleniu BHP posiadają określoną ważność. Jest ona w głównej mierze zależna od zajmowanego stanowiska pracy. Szkolenie BHP jest ważne do 12 miesięcy, jednak osoby, które świadczą kierownicze stanowiska, szkolenia wstępne muszą powtarzać dokładnie co 6 miesięcy. Dodatkowo, zgodnie z prawem, szkolenia okresowe należy wykonać co 3 lata w kontekście kadry robotniczej, co 5 lat, jeśli chodzi o kierowników, przedsiębiorców, pracowników inżynieryjno-technicznych oraz osób służby BHP. Szkolenia okresowe co 6 lat z kolei dotyczą pracowników administracyjno-biurowych.

Szkolenie BHP - jak wygląda?

Skoro już wiesz, jak często szkolenie BHP się odbywa, to możemy przejść do kolejnego zagadnienia. Za chwilę wyjaśnimy, jak wygląda szkolenie BHP pracownika. Jak już wcześniej wspominaliśmy, szkolenie wstępne dzieli się na dwie części. Pierwsza jest instruktażem ogólnym, podczas którego pracownicy zapoznawani są m.in. z przepisami Kodeksu pracy w obrębie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także z regulaminem wewnątrzzakładowym konkretnej firmy i zasadami udzielania pierwszej pomocy. Owa część ma zwykle formę wykładu i trwa przynajmniej dwie godziny. Co ważne, nie może być ona prowadzona w formie online. Drugi etap to oczywiście szkolenie stanowiskowe. Pracownicy uczeni są m.in. jak obsługiwać konkretny sprzęt, a także jak chronić się przez poszczególnymi zagrożeniami na danym stanowisku. Czas trwania tej części uzależniony jest od danej posady.


Ile trwa szkolenie BHP?

Zastanawiasz się, szkolenie BHP - ile trwa? Już spieszymy z odpowiedzią! Otóż tematy, które są poruszane podczas takiego instruktażu, rozpisane zostały na 3 godziny lekcyjne w przypadku szkolenia ogólnego, czyli na 2 godziny i 15 minut zegarowych. Znacznie dłużej trwa jednak instruktaż stanowiskowy, ponieważ określa się, iż powinien on trwać przynajmniej 8 godzin lekcyjnych. Tyle właśnie czasu muszą poświęcić m.in. pracownicy administracyjno-biurowi czy osoby na stanowiskach robotniczych. Z kolei czas szkolenia dla pracowników inżynieryjno-technicznych został określony na 16 godzin lekcyjnych, a dla pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy - na 32 godziny lekcyjne.


Umowa zlecenie a szkolenie BHP

Nieco skomplikowaną kwestią jest umowa zlecenie a szkolenie BHP. Niemniej jednak Departament Głównego Inspektora Pracy w jednym ze swoich orzeczeń jasno wskazuje, iż obowiązek szkolenia BHP na umowie zlecenie zależy od rodzaju i warunków wykonywanej pracy. Niemniej jednak z drugiej strony przepisy Kodeksu pracy mówią, że pracodawca, który zatrudnia pracowników na etacie ma obowiązek zapewnić im bezpieczne oraz higieniczne warunki pracy, organizując przy tym m.in. właśnie szkolenie BHP. Podobnie jest przecież z osobami pracującymi na umowie zlecenie. W związku z tym szkolenie BHP powinno być obowiązkowe dla każdego pracownika, który podjął pracę z konkretnym przedsiębiorstwie.


Czy szkolenie BHP jest obowiązkowe?

Na pracowników - szczególnie tych nowych - czekają zwykle różnorodne szkolenia pracownicze. W ten zakres wchodzą m.in. właśnie szkolenia BHP, jak i wszelkie inne instruktaże, które są organizowane chociażby w kontekście jakiegoś specyficznego stanowiska. Sprawdź też, jak dokładnie wyglądają dofinansowania szkoleń. I choć opisaliśmy już, jak wygląda szkolenie BHP, a także co ile szkolenie BHP dla pracowników, to musimy jeszcze odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie. Chodzi o to czy szkolenie BHP jest obowiązkowe. Odpowiedź brzmi: tak. W praktyce zarówno wstępne, jak i okresowe szkolenia BHP są obowiązkowe dla każdego pracownika. Pracodawca nie może bowiem odpuścić do pracy takiej osoby, która nie zna zasad BHP oraz przepisów w tym obrębie.

Polceane obiekty konferencyjne

Centrum Konferencyjne WEST GATE

Centrum Konferencyjne WEST GATE

Warszawa
Studio Mąka

Studio Mąka

Warszawa
Hampton by Hilton Poznań Swarzędz | HUBO Centrum Konferencyjne

Hampton by Hilton Poznań Swarzędz | HUBO Centrum Konferencyjne

Poznań

Mogą Cię Zainteresować również

Temperatura w miejscu pracy - minimalna i maksymalna

Temperatura w miejscu pracy - minimalna i maksymalna

Oświetlenie w miejscu pracy - jakie jest odpowiednie?

Oświetlenie w miejscu pracy - jakie jest odpowiednie?

Kamery w miejscu pracy - czy są legalne?

Kamery w miejscu pracy - czy są legalne?