Potencjał eventowy obiektów historycznych
Zorganizowanie szkolenia, konferencji lub wyjazdu integracyjnego w zamku, pałacu czy dworku zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Jest to na pewno oryginalna i ciekawa propozycja dla osób, które są już znudzone standardowymi spotkaniami biznesowymi w tradycyjnych hotelach sieciowych. Jeśli więc zależy Ci na elemencie zaskoczenia i innowacji w twojej firmie to warto zaprosić pracowników i kontrahentów do jednego z polskich obiektów historycznych. Zanim jednak decyzja zostanie podjęta warto rozważyć, jakie wady i zalety posiada tego typu rozwiązanie.
[caption id="attachment_2441" align="aligncenter" width="493" caption="Dworek "Róża Poraja" w Budziejewie"][/caption]Głównym atutem tego typu miejsc jest ich reprezentacyjność oraz piękna architektura. Zamki czy pałace były budowane przecież przede wszystkim po to, by zrobić wrażenie na gościach. Dysponują więc przestronnymi salami balowymi oraz konferencyjnymi, które od samego początku miały wzbudzać zachwyt. Kolejnym atutem jest położenie w otoczeniu malowniczej przyrody. Często dworki posiadają duży teren zielony, otoczone są pięknymi parkami lub ogrodami. Daje to dodatkową możliwość organizacji imprezy plenerowej, co z pewnością stanowi ciekawą alternatywę. Za wyborem obiektu historycznego przemawia również ich wielość na terenie naszego kraju. Bez problemu można znaleźć miejsca charakteryzujące się dokładnie takim stylem, jakiego szukamy. Kwestie wielkości obiektu również nietrudno dopasować do oczekiwań klienta. Na mapie Polski można bez trudu znaleźć zarówno małe dworki przeznaczone na kameralne spotkania, jak i potężne zamki mogące pomieścić duże eventy. Wybór obiektu historycznego wiąże się także z dużym prestiżem, może być to więc świetna forma budowania wizerunku firmy oraz robienia wrażenia na partnerach biznesowych. Zapraszając ludzi do tego typu miejsca z pewnością poczują się oni wyjątkowo.
Prócz szeregu niezaprzeczalnych zalet wyboru miejsca historycznego na obiekt konferencyjny, trzeba jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, często są to budynki zabytkowe, więc uniemożliwiona jest jakakolwiek ingerencja w aranżację wnętrz. Po drugie, dość istotną kwestią są sprawy techniczne, takie jak brak dostatecznej ilości gniazdek elektrycznych w odpowiednich miejscach, brak przystosowania sal konferencyjnych pod kątem multimedialnym lub niepraktyczne rozwiązania architektoniczne w postaci wąskich korytarzy czy zbędnych kolumn, które mogą utrudniać aranżację przestrzeni. Także sale konferencyjne czy balowe mogą być ograniczeniem pod względem swojej pojemności. Często są to pomieszczenia maksymalnie do 100 osób, co uniemożliwia organizację większych eventów. Ostatnim utrudnieniem mogą być zróżnicowane pokoje bez określonych standardów, co może rodzić problemy w sytuacji decyzji, kogo, gdzie zameldować i kto powinien mieć lepszy pokój.
Jak widać organizacja eventów biznesowych w obiektach historycznych ma wiele zalet, ale wiąże się z tym także kilka ograniczeń. Podejmując decyzję, dobrze jest więc wiedzieć, czego oczekujemy od obiektu w kwestii lokalizacji, wielkości i jego możliwości technicznych czy hotelowych, a następnie poszukać dworku, pałacu lub zamku, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Na szczęście, Polska posiada bardzo wiele tego typu budynków i znalezienie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu, zwłaszcza, że dostępne atrakcje oraz oryginalność i prestiż obiektu z pewnością zrekompensują trudy poszukiwań.