Oświetlenie w miejscu pracy - jakie jest odpowiednie?

O tym, jak ważne jest bezpieczne i komfortowe miejsce pracy, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Istotna jest zarówno korzystna lokalizacja firmy, jak i kwestie takie jak temperatura w biurze lub właśnie oświetlenie w miejscu pracy. Dziś skupimy się na tym ostatnim, gdyż nieprawidłowe oświetlenie może mieć negatywny skutek względem zdrowia pracowników.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest odpowiednie oświetlenie w biurze z uwzględnieniem rodzaju pracy i stanowiska. Jest to oczywiście regulowane przepisami BHP, dzięki którym pracodawcy mają konkretne i klarowne wskazówki odnośnie do tego, jak przygotować możliwie najlepsze miejsce do pracy. Niezależnie od tego, czy chcesz zorganizować coworking czy może spotkania biznesowe, dowiesz się jakie oświetlenie będzie najbardziej odpowiednie! Zapraszamy zatem do lektury.


 Jakie powinno być oświetlenie w biurze?

Oświetlenie w biurze ma bardzo duże znaczenie, szczególnie gdy pracuje się przed ekranem komputera lub z dokumentami. Wówczas absolutnie niezbędne są odpowiednio oświetlone stanowiska, które nie będą wymagały nadmiernego wytężania wzroku. W innym przypadku wzrok, a nawet zdrowie pracowników mogą się znacząco pogorszyć. Prawidłowe oświetlenie w biurze jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo, a także sprawia, iż pracownicy czują się komfortowo.

Bardzo ważne jest to, aby oświetlenie było dostosowane do konkretnych pomieszczeń i do rodzaju pracy. Inne bowiem będzie wymagane na hali produkcyjnej, inne w sali szkoleniowej, a jeszcze inne przy komputerze. Dodatkowo, jak już wcześniej wspomnieliśmy, oświetlenie na miejscu pracy musi spełniać normy, które będą zgodne z prawem. Na wstępie warto też zaznaczyć, że oświetlenie pomieszczeń można osiągnąć za sprawą światła sztucznego, dziennego albo łącząc obie metody.


Oświetlenie w biurze - BHP

Oświetlenie w biurze - wymagania określone są przez przepisy. W art. 207 § 2 Kodeksu pracy można przeczytać, że pracodawca jest zobowiązany do tego, by chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, wykorzystując przy tym odpowiednie osiągnięcia nauki i techniki. To jednak nie wszystko!

Jeśli chodzi o oświetlenie w biurze BHP, to  § 26. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wskazuje obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy takiego oświetlenia elektrycznego, którego parametry są zgodne z Polskimi Normami. Pracodawcy bezwzględnie powinni mieć to na uwadze, ponieważ nieodpowiednie oświetlenie nie tylko będzie skutkowało nieefektywną pracą, ale też może wiązać się z nałożeniem wysokich kar pieniężnych.

Oświetlenie w miejscu pracy - norma

Wymagane oświetlenie w biurze zostało dokładnie określone w normie oświetlenia PN-EN 124646. Jest to podstawowa, a jednocześnie najbardziej istotna norma oświetlenia, którą koniecznie trzeba uwzględnić w trakcie planowania rozkładu oświetlenia na konkretnych stanowiskach pracy. To oświetlenie w miejscu pracy - norma wskazuje, że zarówno natężenie oświetlenia, jak i jego rozkład oraz poziom mają bardzo duży wpływ na to, jak (i czy w ogóle) możliwe jest bezpieczne, szybkie i wygodne wykonywanie zadań na danym stanowisku.

Ważne jest też to, aby w miarę możliwości zapewnić w miejscu pracy oświetlenie dzienne. W tym zakresie oczywiście także funkcjonują określone przepisy BHP, w których to wskazany został stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi. W praktyce im mniej jest okien, tym też światło dzienne będzie po prostu niewystarczające. Z drugiej jednak strony, okien nie może też być zbyt dużo.


Jakie oświetlenie w miejscu pracy?

Jeśli zastanawiasz się, jakie oświetlenie w miejscu pracy, to przede wszystkim musisz pamiętać o odpowiednich normach, przepisach, ale też kryteriach, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia. Pierwszym z nich jest rozkład luminacji, która bezpośrednio wpływa na jakość widzenia. Drugi to natężenie światła, które przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę wykonywanych zadań oraz na szybkość reakcji. Kolejnymi kryteriami są: olśnienie, migotanie, kierunkowość światła, oddawanie barw i efektywność energetyczna.

Specjaliści uważają, że odpowiednie natężenie oraz barwę można uzyskać poprzez wybór oświetlenia LED. Oświetlenie LED w biurze nie tylko spełnia wymagania BHP, ale też zapewnia odpowiednie warunki do pracy, a przy tym też redukuje koszty. Oświetlenie LED w biurze - zalety to również: odporność na uszkodzenia oraz duża żywotność.


Złe oświetlenie w miejscu pracy

Nieprawidłowe oświetlenie w miejscu pracy sprawia, że pracownicy muszą m.in. nadmiernie wytężać swój wzrok, co najczęściej prowadzi do jego uszkodzenia czy pojawienia się lub pogłębienia konkretnych wad wzroku. Oczy przy złym oświetleniu także szybciej się męczą, co w konsekwencji nie sprzyja efektywnej pracy. Skutki tego typu zaniedbań mogą się okazać nawet nieodwracalne w kontekście zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby złe oświetlenie w miejscu pracy możliwie najszybciej wyeliminować i zamienić na lepsze, bardziej odpowiednie. Oświetlenie nowoczesne w biurze, które jest dostosowane do pomieszczenia oraz stanowiska, sprawi, że nie tylko zdrowie i efektywność pracowników będzie na lepszym poziomie, ale też ich nastrój i koncentracja.

Polceane obiekty konferencyjne

Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront

Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront

Gdynia
Centrum Kongresowe Szczawnica - Dworek Gościnny

Centrum Kongresowe Szczawnica - Dworek Gościnny

Szczawnica
Metropolo by Golden Tulip

Metropolo by Golden Tulip

Kraków

Mogą Cię Zainteresować również

Oświetlenie sali konferencyjnej

Oświetlenie sali konferencyjnej

Coworking - co to jest, ile kosztuje?

Coworking - co to jest, ile kosztuje?

Temperatura w miejscu pracy - minimalna i maksymalna

Temperatura w miejscu pracy - minimalna i maksymalna