Finger food na konferencji - inspiracje na przekąski!


Catering na konferencji jest kluczowym czynnikiem w budowaniu pozytywnego wizerunku firmy oraz dobrego samopoczucia gości. Spotkania biznesowe znacząco różnią się jednak od zwykłych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Często nie możemy sobie pozwolić na zbytnią swobodę, a nasz umysł musi cały czas pozostać skupiony. Jednym z najważniejszych narzędzi budujących udaną konferencje jest catering, a najpopularniejszą jego formą tzw. finger food. Jakie przekąski można podać na konferencji?


Jak sama nazwa wskazuje, finger food to przekąski na jeden kęs. Oznacza to, że można je zjeść bez użycia sztućców i talerzy, zazwyczaj przy użyciu tylko jednej ręki. Nie jest to jednak ściśle przestrzegany zwyczaj i jako finger food traktuje się wszystkie małe przekąski, które można zjeść szybko i łatwo. Dzięki tym cechom są doskonałym rozwiązaniem podczas przyjęć, bankietów, imprez firmowych i konferencji.


Małe formy dają jednak spore pole do popisu dla pomysłowych kucharzy i cukierników. Finger food mogą przyjąć niemal dowolny wygląd, zachwycać kolorami i smakami, jakich nie spodziewalibyśmy się po tak drobnej przekąsce. Wbrew pozorom pozwalają świetnie zaspokoić głód i wrócić do pracy z nową siłą. Ogromną zaletą tych mini-potraw jest to, że można je zjeść na stojąco, jednocześnie prowadząc rozmowę czy trzymając w ręce lampkę szampana.


Jak serwować finger food?


Przekąski typu finger food można ułożyć do papilotek, słoiczków czy kieliszków. Są układane na specjalnych łyżeczkach z metalu lub plastiku, bądź pojawiają się w parze z papierem i serwetkami. Podczas spotkań o charakterze biznesowym, gdzie nie potrzebujemy dodatkowych ozdobników, najlepiej sprawdzają się białe, czarne lub plastikowe formy opakowania.


Dla zachowania porządku są ustawiane na stołach lub na paletach w równych rzędach. Można mieszać różne ich rodzaje lub podzielić je kategoriami. Na przykład można po jednej stronie ustawić słodkie przekąski, a po drugiej słone. Koniecznie finger food powinny oferować różnorodność smaków, gdyż przy dużej grupie zaproszonych, należy liczyć się z tym, że każdy z nich ma inne gusta, diety i upodobania. Z tego też powodu nie powinniśmy zapomnieć o choćby jednej propozycji dla wegetarian.


Szczególnie w przypadku bardziej oficjalnych imprez, w dobrym tonie jest wypisanie na kartce, co znajduje się na konkretnym talerzu. Będzie to także spore udogodnienie dla osób mających alergię na składniki wysapujące w posiłkach. Jeśli finger food są podawane na łyżeczkach lub spięte wykałaczką, warto pamiętać o tym, aby goście mieli dostępne miejsce, w którym mogą je później odłożyć.


Kanapki na bankiecie


Tartinki to inaczej ozdobne kanapeczki, które są przygotowane na jednej warstwie cienkiego pieczywa. Występują z dodatkiem różnych mniej lub bardziej wyrafinowanych składników. Tego typu małe i niezobowiązujące przekąski znikają ze stołu jeszcze szybciej, niż trwa ich przygotowanie. Dodatkowo, już kilkoma można zaspokoić głód.


Jako iż finger food chętnie łączy nietypowe smaki, można zaproponować gościom tartinki z twarożkiem lub słonym serem. Często wykorzystuje się również łososia, który idealnie komponuje się z kremowym serkiem i kaparami. Dzięki równomiernemu ułożeniu składników, kolorowe kanapki prezentują się wyjątkowo elegancko na talerzach.


Podczas bankietów czy konferencji można podać również tradycyjne kanapki oparte o składniki sezonowe. Dużą popularnością cieszą się również wszelkiego typu roladki i tortille w mini wydaniu. Są bowiem bardzo poręczne i skondensowane, dzięki czemu nie będzie ryzyka, że pobrudzimy wyjściowy strój. Jednocześnie roladki są jednym z niewielu typów finger food, które można podawać na ciepło.


Słodki bufet na konferencji


Większość z nas lubi słodkie przekąski, a szczególnie podawane do kawy. Dlatego też słodki bufet jest świetnym rozwiązaniem podczas konferencji. Cukier pobudza i uszczęśliwia, dzięki czemu potrafi pobudzić po wielogodzinnych prelekcjach. Swobodny charakter słodkich finger food sprawia, że nadają się doskonale podczas imprez na świeżym powietrzu. Ciężko także wyobrazić sobie jubileusz lub bankiet pozbawiony odrobiny słodyczy.


Ostatnimi czasy Polska zachwyciła się francuskimi słodyczami de luxe, czyli makaronikami. To słodkie ciasteczka przyrządzane głównie z białek, cukru pudru i mielonych migdałów. Ich charakterystycznym elementem zdecydowanie są kolory! Można znaleźć je występujące w dosłownie wszystkich barwach tęczy, dzięki czemu świetnie uzupełnią identyfikację wizualną firmy. Makaroniki mogą być zarówna kruche i chrupiące, jak i miękkie i lepkie.


W słodkim bufecie nieprzerwanie królują babeczki. Są małe i poręczne, a przede wszystkim występują najróżniejszych osłonach. Można nawet znaleźć takie, które wcale nie są słodkie, a opierają się na musach warzywnych. Babeczki jako finger food nie powinny jednak zbytnio się kruszyć ani nie powinny mieć zbyt wiele czekolady. Najlepiej sprawdzają się lekkie, ale dobrze zbite kremy, puszyste biszkopty, owoce oraz lukrowe, stężone polewy.


Słodki bufet nie może obyć się również bez ciast, lecz jeśli zdecydujemy się na tego typu przekąski, powinniśmy podawać je w jakieś formie opakowania. Obecnie, firmy cateringowe jednak oferują cały wachlarz plastikowych pojemniczków czy pucharków, w których szczególnie atrakcyjnie prezentują się ciasta warstwowe.


Owocowy zawrót głowy


Nie wszystkie przekąski typu finger food muszą od razu kojarzyć nam się z toną zbędnych kalorii. Możemy bowiem liczyć na dary natury, które są zarówno słodkie, jak i zdrowe. Mowa oczywiście o kolorowych i soczystych owocach. Ogromny ich wybór daje niemal nieograniczone możliwości. Szczególnie w duchu nowoczesnego podejścia do zdrowego stylu życia, wyjątkowo dobrze sprawdzają się przekąski owocowe.


Można skomponować musy lub kremy, albo połączyć owoce z jogurtem, orzechami czy bakaliami. Podawane w pucharkach, kieliszkach lub kubeczkach mogą być jedzone za pomocą łyżeczki w bardzo prosty sposób. Coraz częściej można spotkać się również z małymi porcjami owocowych sałatek. Goście mogą nabijać pojedyncze kawałki na plastikowe widelce lub wykałaczki, mieszać owoce ze sobą lub otrzymać gotowy kubeczek słodkości. 


W przypadku kubeczków z owocami świetnie prezentują się, gdy zostaną ułożone piętrami. Należy jednak zadbać, aby owoce były świeże oraz dobrze schłodzone. Tylko wtedy zachowają estetyczny wygląd podczas trwania całej konferencji.


Na słono i na surowo


Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy toleruje owoce i nie każdy lubi słodycze, dlatego obok słodkich finger food powinny pojawić się również inne przekąski. Najlepiej bazować na smakach wykwintnych, naturalnych lub lekko słonych. A w takim wypadku, ciężko nie wspomnieć o jednym z najciekawiej prezentujących się form cateringu, czyli sushi. Dania opierają się na ryżu zaprawionym octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków, przeważnie w formie surowej.


Możemy znaleźć zarówno owoce morza, wodorosty, kawałki ryb, warzyw czy grzybów. Miłośników sushi w ostatnich latach przybywa, a osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji po nie sięgnąć, zapewne chętnie pokuszą się o to, podczas konferencji. Sushi jest bardzo wygodną formą cateringu, gdyż z założenia powstaje w bardzo małych formach, które łatwo chwycić pałeczkami i zjeść za jednym razem. Jednocześnie, dzięki atrakcyjnemu, kolorowemu podaniu doskonale spełniają funkcję reprezentacyjną podczas wydarzeń biznesowych.


Finger food występują w naprawdę różnych formach: kanapek, roladek, babeczek czy koreczków, a ich przygotowanie i serwowanie ograniczone jest wyłącznie kreatywnością kucharzy, dzięki czemu potrafią stać się nie tylko smacznym posiłkiem, ale również przyjemną dla oka dekoracją podczas konferencji. Warto więc zdecydować się na coś oryginalnego, a nasi goście zdecydowanie docenią trud włożony w stworzenie atrakcyjnego cateringu podczas spotkania.