10 10-2014
Eko-nowoczesność w hotelarstwie
Wiadomo nie od dziś, że hotel nowoczesny, to hotel atrakcyjny dla klienta. Nowinki technologiczne i innowacyjne rozwiązania budzą naszą ciekawość i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Nic dziwnego zatem, że obiekty, dysponujące nowoczesnymi technologiami przyciągają gości. Istnieje jednak jeszcze druga strona technologicznych innowacji, otóż, wykorzystywanie najnowocześniejszych rozwiązań jest działaniem mocno proekologicznym, o czym nie wszyscy z nas wiedzą. A bycie „eko” jest dziś jednym z wiodących trendów, może więc stać się dużym atutem hotelu.
[caption id="attachment_2425" align="aligncenter" width="300" caption="źródło: www.strefynieruchomosci.pl"][/caption]
Dzisiejsi inwestorzy i właściciele różnego rodzaju obiektów doskonale zdają sobie sprawę, że posiadanie certyfikatów ekologicznych stało się wyznacznikiem nowoczesności. Dlatego też tak wiele budynków, w tym obiektów hotelowych zaczęło ubiegać się o międzynarodową certyfikację LEED lub BREEAM. Wyróżnienia te świadczą przede wszystkim, o tym, że dany hotel, biurowiec lub innego rodzaju budynek stosuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, wspomagające oszczędność prądu lub wody.
Z jednej strony bycie hotelem proekologicznym jest doskonałą reklamą dla obiektu, który dzięki takiej opinii może uzyskać nowych klientów. Z drugiej natomiast strony inwestycja w nowoczesne technologicznie rozwiązania jest przyszłościowym wyborem, który zapewni oszczędność kosztów w przyszłości.
Już dziś w Polsce znajduje się około 200 obiektów, posiadających certyfikaty LEED oraz BREEAM, a coraz większa grupa się o nie stara, poprzez wprowadzanie unowocześnień w swoich budynkach. Obecnie powstaje pierwszy w Polsce hotel od początku zaprojektowany i budowany według wskazań wspomnianych certyfikatów. Będzie to Radisson Blu Resort Świnoujście. Natomiast warszawski Hampton by Hilton Warsaw City Centre otrzymał certyfikat w trakcie trwania realizacji.
Należy przypuszczać, ze moda na ekologię szybko nie przeminie. Wręcz przeciwnie, raczej stanie się ona długofalowym trendem. Eksperci sądzą, że budynki przyszłości, w tym też hotele staną się samowystarczalne, dzięki możliwości pobierania gazu z ziemi, emitowania ciepła oraz wytwarzania chłodu.
Jak widać, nowoczesność i ekologia idą w parze. I dobrze. Taka sytuacja przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i samym inwestorom oraz właścicielom obiektów, którzy w długofalowej perspektywie będą mogli sporo zaoszczędzić. Plusy tej sytuacji odczują również sami goście hotelowi, którzy mają możliwość korzystać z najnowocześniejszych obiektów i przy okazji wspierać rozwój ekologii.