Coworking - co to jest, ile kosztuje?

W ciągu ostatnich lat na rynku pracy zaszło naprawdę wiele zmian. Pojawiły się nie tylko nowe zawody, ale też formy pracy. W pewnym momencie okazało się, że można skutecznie pracować nie tylko z siedziby firmy, ale również z domu. Masowe przejście ma home office oczywiście nastąpiło wraz z pandemią koronawirusa. Jednak wraz z upowszechnieniem trybu zdalnego coraz większą popularność zaczął też zyskiwać coworking. Jeśli zastanawiasz się, coworking - co to, to oczywiście jesteś w dobrym miejscu! W tym artkule dokładnie wyjaśnimy, na czym polega to zjawisko oraz ile kosztuje. Zastanowimy się również, czy coworking jest odpowiednim rozwiązaniem dla wszystkich pracowników. Warto przy tym wskazać na wady i zalety tego typu rozwiązania. Mamy więc nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz już mieć problemów z wyjaśnieniem komuś coworking - co to jest.


Dlaczego warto zdecydować się na coworking?

Praca zdalna oczywiście ma zarówno wiele wad, jak i zalet. Niektórzy pracownicy twierdzą, iż jest to idealne rozwiązanie, ponieważ można pracować z dowolnego miejsca na świecie. Inni z kolei wręcz nie mogą się doczekać powrotu do biura, ponieważ mają spory problem z organizacją czasu pracy (w tym temacie polecamy nasze wskazówki, jeśli chodzi o efektywne zarządzanie czasem). Ponadto nie wszyscy też posiadają w domu odpowiednie warunki do tego, aby móc się skupić na swoich obowiązkach. W takich właśnie sytuacjach świetnym rozwiązaniem jest coworking.

Na coworking warto się zdecydować przede wszystkim ze względu na tzw. higienę psychiczną. Jeśli czujesz, że trudno jest Ci zadbać o równowagę pomiędzy odpoczynkiem a pracą, to koniecznie powinieneś pomyśleć o coworkingu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że praca z domu zwyczajnie nie zawsze jest możliwa. Być może masz małe dzieci, które potrzebują Twojej uwagi i nie do końca rozumieją, że właśnie pracujesz, albo po prostu nie możesz skupić swojej uwagi na pracy z różnych innych względów. W rezultacie więc możesz mieć poczucie, że cały dzień spędzasz w pracy (choć w rzeczywistości nie zawsze tak jest). Praca z biura w tym zakresie wiąże się ze zdecydowanie większą organizacją. Czasami wystarczy zatem zmienić miejsce, by odzyskać równowagę pomiędzy wypełnianiem obowiązków pracowniczych, a sprawami rodzinnymi oraz wypoczynkiem. Praca z innego miejsca najczęściej bardzo pozytywnie wpływa na efektywność oraz własną organizację czasu.


Coworking - co to jest?

Skoro już wiesz, dlaczego w ogóle warto jest wziąć pod uwagę coworking, to zdecydowanie trzeba też dokładnie wyjaśnić, coworking - co to znaczy. Otóż w wolnym tłumaczeniu to nic innego, jak wspólna praca. W praktyce coworking polega na wynajęciu biurka do pracy w konkretnej przestrzeni coworkingowej. Zwykle jest to powierzchnia w biurze, którą współdzieli się z innymi pracownikami, którzy oczywiście nie muszą pracować w tej samej firmie. Taka przestrzeń jest odpowiednio przygotowana do pracy. Posiada specjalne oświetlenie, funkcjonalne meble, klimatyzację oraz specjalne udogodnienia i sprzęty. Najczęściej w otwartej przestrzeni znajdują się: drukarki, ekspresy do kawy, skanery czy sale do wideokonferencji, z których można śmiało korzystać. W takich miejscach zdecydowanie łatwiej jest się skupić na pracy aniżeli w kawiarni czy w domu. To również odpowiednie przestrzenie, w których mogą się odbyć szkolenia pracownicze w formie zdalnej. Jak już zostało wspomniane wcześniej - coworking zwykle posiada salę do wideokonferencji, która wyposażona jest we wszelkie niezbędne sprzęty oraz oczywiście w szybką sieć Internetu. Mamy więc nadzieję, że już doskonale wiesz, co to jest coworking. Warto jednak dodać, że w takie miejsce do pracy można wynająć zarówno na kilka godzin, jak i nawet na cały dzień - i to 24 godziny na dobę.


Wirtualny coworking

Wyjaśniliśmy już, co to znaczy coworking, więc możemy przejść do kolejnego zagadnienia. To nic innego, jak wirtualny coworking. Ale do początku... jak już wcześniej wspomnieliśmy, praca zdalna zdecydowanie nie jest dla każdego. Niektórym w owej formie najbardziej brakuje bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Nawet najbardziej rozbudowane i zabawne serwisy społecznościowe nie zawsze są w stanie oddać choć namiastkę atmosfery panującej w biurze. W związku z tym pojawiły się więc wirtualne przestrzenie coworkingowe. W praktyce są to zamknięte i prywatne społeczności online, które powstały z myślą o osobach pracujących zdalnie. Tego typu przestrzeń jest doskonałą platformą wymiany doświadczeń, a jednocześnie nauki i rozrywki. Bardzo dobrze działa ona na budowanie poczucia wspólnoty oraz więzi, które z oczywistych względów nie są już tak silne pomiędzy poszczególnymi pracownikami podczas pracy zdalnej.

Wirtualny coworking zdecydowanie podnosi produktywność. Warto jednak zaznaczyć, że polega on nie tylko na wymianie wiadomości, ale często praca odbywa się na włączonych kamerach i mikrofonie - co stanowi swoistą symulację pracy z biura. Tego typu rozwiązania są nazywane Focus Party, których celem jest większe skupienie, a co za tym idzie - również większa produktywność. Jest to zatem odpowiednie rozwiązanie dla osób, które zmagają się z brakiem motywacji i kiepską organizacją czasu.


Ile kosztuje coworking?

Coworking - biura są naprawdę bardzo wygodnym rozwiązaniem. Przede wszystkim niezwykle porządkują work-life balance, a po drugie - wbrew pozorom - wiążą się ze sporą oszczędnością kosztów. Jeśli np. jesteś freelancerem, a nie chcesz wynajmować klasycznego biura (co wiąże się oczywiście z bardzo dużym kosztem), to coworking stanowi odpowiednią alternatywę.

No ale do sedna, w końcu nadeszła pora, by zadać to pytanie - ile kosztuje coworking? Oczywiście zależy to od wielu czynników. Sale biznesowe i przestrzenie coworkingowe znajdują się w różnych częściach kraju i w różnych miastach (może więc zainteresuje Cię mapa obiektów). Nie jest więc tajemnicą, że najwyższe ceny czekają w największych miastach. Coworking w miejscu o przeciętym standardzie w stolicy to koszt rzędu 600-700 zł za miesiąc. Im wyższy jest standard, tym też oczywiście cena także idzie w górę. W mniejszych miejscowościach jednak wynajem przestrzeni coworkingowej jest tańszy i oscyluje wokół 300-500 zł w zależności od standardu. Propozycji na coworking jest naprawdę wiele, co daje nam pewność, iż każdy może znaleźć taką przestrzeń, która będzie mu najbardziej odpowiadać - zarówno pod względem lokalizacji, ceny, jak i chociażby wyposażenia multimedialnego.


Dlaczego coworking?

Jeśli jeszcze zastanawiasz się, dlaczego coworking, to musisz wiedzieć, że to pewnego rodzaju społeczna odpowiedzialność biznesu. Wynajmując przestrzeń do pracy nie musisz inwestować w szereg sprzętów multimedialnych, ponieważ w takim miejscu zwyczajnie masz je w zasięgu ręki. Coworking jest odpowiednim pomysłem zarówno dla introwertyków, jak i ekstrawertyków. Zazwyczaj w takich przestrzeniach panuje serdeczna atmosfera, która sprzyja poznawaniu nowych ludzi i ekspertów z branży. Można się naprawdę bardzo zainspirować! Jeśli jednak potrzebujesz pracy w ciszy i spokoju, to możliwe jest skorzystanie z odizolowanej salki. Podobnie jest z prowadzeniem wideokonferencji (a nawet spotkań, takich jak zdalna integracja). Zastanów się, w jakim miejscu będziesz się czuł bardziej komfortowo, rozmawiając ze współpracownikami przez kamerkę - w kawiarni, własnym salonie czy właśnie w przestrzeni coworkingowej. Cóż... w takim razie chyba już wiesz, dlaczego warto jest postawić na coworking! ;)

Polceane obiekty konferencyjne

Hotel Wyspiański

Hotel Wyspiański

Kraków
Ibis Styles Lublin Stare Miasto

Ibis Styles Lublin Stare Miasto

Lublin
Mogilska 43 Cowork

Mogilska 43 Cowork

Kraków

Mogą Cię Zainteresować również

Szkolenia pracowników

Szkolenia pracowników

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR)  - co to jest, przykłady, narzędzia, korzyści

Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) - co to jest, przykłady, narzędzia, korzyści

Zarządzanie czasem - jak to robić efektywnie?

Zarządzanie czasem - jak to robić efektywnie?