Biznesowy dress code - damski i męski

Wczoraj mieliśmy okazję pisać o tym, jak prezentują się różnice kulturowe w biznesie międzynarodowym. Przedstawiliśmy głównie kwestie komunikacji i gestów, ale też co nieco wspomnieliśmy o tym, jak prezentują się zasady savoir vivre w biznesie w Polsce. Dziś pragniemy się za to skupić na bardzo podobnym temacie, jakim jest dress code biznesowy. Są to kolejne zasady, tym razem bezpośrednio związane z ubiorem na konkretne okazje. Jeśli więc choć raz zastanawiałeś się, jak się ubrać na spotkanie biznesowe, to w tym artykule znajdziesz satysfakcjonującą odpowiedź. Przedstawimy bowiem najistotniejsze zasady odnośnie do ubioru biznesowego - i to zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Zanim jednak zapoznasz się z tym tekstem, zachęcamy do przeczytania jednego z naszych kwietniowych artykułów, którego temat to sukienki biznesowe. Przy okazji też na wstępie zaznaczymy, że choć biznesowy dress code może się kojarzyć z niezwykle formalnym, nudnym stylem, to w praktyce można do niego przemycać też elementy ekstrawagancji. Jeśli więc do tej pory martwiłaś lub martwiłeś się, że nie będziesz się atrakcyjne prezentować w biznesowej stylizacji, to bez obaw - wśród naszych propozycji na pewno znajdziesz coś dla siebie!


Jaki jest biznesowy dress code dla kobiet i dla mężczyzn?

Dress code biznesowy zależy oczywiście od wielu kwestii. Przykładowo - zupełnie inny strój obowiązuje w pracy w biurze, a jeszcze inny na uroczystej gali czy jubileuszu firmowym. Obie te sytuacje łączy jednak konieczność eleganckiego, a przy tym odpowiedniego ubioru. Podobnie jest, jeśli chodzi o spotkanie biznesowe w restauracji. Mimo że tego typu lokal rządzi się nieco innymi prawami, niż sale konferencyjne w biurowcu, to w stosunku do obu sytuacji można podać kilka uniwersalnych zasad, jeśli chodzi o biznesowy dress code.

Przede wszystkim strój musi wyróżniać się prostotą, schludnością oraz minimalizmem. Bardzo ważne jest to, by był on odpowiednio dobrany do figury, a także by dana osoba czuła się w nim pewnie i komfortowo. Podobnie jest też, jeśli chodzi o ubiór na konferencję - to kolejna okazja do tego, by ubrać się nieco bardziej szykownie, niż na co dzień. Z koniecznością eleganckiego ubioru muszą się też liczyć wszystkie osoby, w zakresie których obowiązków jest organizowanie spotkań biznesowych. W tym momencie jednak nie pozostaje nam nic innego, jak dokładnie napisać, w co się ubrać na spotkanie biznesowe.


Jak się ubrać na spotkanie biznesowe?

Dress code strój biznesowy można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich to Business Attire, inaczej Business Formal. To typowo formalny, najbardziej oficjalny strój. W jego zakresie wskazuje się na ścisłe zasady dotyczące ubioru. Ów rodzaj przeznaczony jest przede wszystkim dla osób pełniących najwyższe stanowiska w danej firmie, a więc dla prezesów, dyrektorów, przedstawicieli przedsiębiorstw czy polityków.

Kolejny rodzaj to Business Smart, który można scharakteryzować jako swobodną elegancję. Przeznaczony jest on głównie dla osób, które na co dzień w pracy mają bezpośredni kontakt z klientami, a więc np. dla managerów.

Trzeci i zarazem ostatni rodzaj to Business Casual, czyli strój nieformalny, a jednocześnie dość elegancki. W jego zakresie zdecydowanie wskazuje się na dość dużą swobodę. Business Casual to odpowiedni wybór dla osób, które pracują w biurze na niższych stanowiskach i na co dzień nie mają kontaktu z klientami. Warto też przy tym zaznaczyć, że to, jak ubrać się na spotkanie biznesowe, najczęściej jest opisane w zaproszeniu na dany event. Organizatorzy bowiem umieszczają stosowną informację związaną z obowiązującym dress codem.


Dress code biznesowy damski

Niektórzy twierdzą, że to głównie kobietom towarzyszą dylematy odnośnie do tego, co ubrać na spotkanie biznesowe. Dress code biznesowy damski w przypadku rodzaju formalnego składa się przede wszystkim z: gładkiej koszuli lub bluzki w stonowanym kolorze. Trzeba pamiętać o tym, by nie była ona przezroczysta. Kobiety do wyboru mają spódnicę, spodnie albo oczywiście sukienkę z marynarką. Zarówno spódnica, jak i sukienka powinny zakrywać kolana lub sięgać nieco za nie.

Jeśli chodzi o biznesowy formalny strój, to dopuszcza się kolorystykę: szarości, czerni, beżu, granatu, bordo lub ciemnej zieleni. Konieczne jest też założenie rajstop, delikatnej biżuterii i najlepiej szpilek zakrywających pięty i palce, których wysokość nie jest większa, niż 5-7 cm.

Dress code strój biznesowy damski w wersji półformalnej dopuszcza z kolei bardziej rozbudowaną kolorystykę, a dodatkowo żakiet można zamienić na elegancki, rozpinany sweter albo sportową marynarkę. Koszule z kolei - albo nawet całe komplety - mogą posiadać delikatne wzory. Dopuszczalne są też nieco wyższe buty - nawet do 10 cm. Bardzo ważne w kontekście kobiecego ubioru są następujące zasady - należy pamiętać o wyborze niewielkich dekoltów oraz takich strojów, które zakrywają ramiona. Nie zaleca się też obcisłych ubrań czy butów z odkrytymi palcami.


Dress code biznesowy męski

Dress code biznesowy męski w przypadku formalnego rodzaju to klasyczny garnitur w kolorze granatowym, czarnym lub szarym. Do tego należy ubrać koszulę z długim rękawem - oczywiście gładką i w stonowanym kolorze. Mankiet koszuli powinien wystawać spod marynarki. Konieczny jest również elegancki krawat, pasek do spodni oraz długie skarpety. Można uznać, że jest to dress code biznesowy klasyczny, w którym nie może zabraknąć też eleganckich, zakrytych butów.

Jeśli chodzi o półformalny strój, to - podobnie jak w przypadku kobiet - dopuszcza się więcej kolorów, a koszula i krawat mogą posiadać wzory. Nie musi to być pełen garnitur, jednak zdecydowanie obowiązuje elegancki krój stroju. Mężczyzna również powinien mieć zakryte ramiona i takie ubrania, które nie są zbyt obcisłe. W przypadku nieformalnego stroju mówi się o większej dowolności i wygodzie. Zaleca się bowiem spodnie chinosy albo ciemne, gładkie jeansy. Marynarkę można za to zamienić na sweter, a krawat zdecydowanie nie jest konieczny. Jeśli chodzi o obuwie, to dobrym wyborem będą mokasyny albo eleganckie półbuty.

Polceane obiekty konferencyjne

Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów*****

Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów*****

Chlewiska
Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka

Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka

Ustka

Mogą Cię Zainteresować również

Savoir vivre w biznesie

Savoir vivre w biznesie

Sukienki biznesowe - jaką sukienkę biznesową wybrać?

Sukienki biznesowe - jaką sukienkę biznesową wybrać?

Różnice kulturowe w biznesie międzynarodowym

Różnice kulturowe w biznesie międzynarodowym