Które miejsca zajęły Polska i polskie miasta w rankingu ICCA 2022?
Powrót Polski do światowego rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Kongresów i Konferencji (ICCA) po przerwie spowodowanej pandemią nie okazał się zbyt udany. W ostatnim raporcie ICCA, Polska nie utrzymała swojej pozycji, a jedynie cztery polskie miasta znalazły się na liście.
Mimo dobrej reputacji, potencjału intelektualnego i infrastruktury targowo-konferencyjnej, Polska nadal musi podjąć większe wysiłki, aby konkurować z innymi światowymi ośrodkami turystyki biznesowej.
Według danych ICCA, w 2022 roku odbyło się ponad 10 500 spotkań stowarzyszeniowych na całym świecie, z czego około 9 000 odbyło się osobiście lub w formacie hybrydowym. Europa nadal lideruje, z 54% wszystkich spotkań, a Polska znalazła się na 23. miejscu ze 134 spotkaniami. Stany Zjednoczone, Hiszpania i Włochy zajęły czołowe trzy pozycje na liście najczęściej wybieranych państw do organizacji konferencji i kongresów.
W przypadku miast, Wiedeń, Lizbona i Paryż okazały się najpopularniejszymi miejscami dla spotkań stowarzyszeniowych. Warszawa zajęła 30. miejsce na liście miast, Kraków - 39., Gdańsk - 164., a Wrocław - 186. Pozostałe miasta w Polsce zorganizowały dodatkowe 18 spotkań.
Ranking ICCA jest istotny dla krajów i miast, ponieważ stanowi narzędzie benchmarkingu i pozwala na ocenę potencjału kongresowo-konferencyjnego destynacji biznesowych. Decyzje dotyczące organizacji spotkań są głęboko przemyślane i oparte na analizie rynku. Polska powinna kontynuować wysiłki w promocji swojej infrastruktury konferencyjnej oraz wspierać aktywność lokalnych ambasadorów i convention bureaux.
„To ogromne przedsięwzięcie naszego zespołu, które jest bardzo mile widziane przez naszych członków, ponieważ rankingi krajów i miast ICCA zawsze generują ogromne zainteresowanie branży. Pocieszające jest to, że dążenie do osobistych spotkań jest ponownie bardzo silne i przewidujemy, że ten trend będzie się rozwijał przez cały nadchodzący rok”, powiedział Senthil Gopinath, dyrektor generalny ICCA.
Publikacja obecnego raportu zbiega się w czasie z niedawną deklaracją Światowej Organizacji Zdrowia, że COVID-19 nie kwalifikuje się już jako globalna sytuacja kryzysowa, podkreślając tym samym powrót do normalności w przemyśle spotkań. Nie ma ani jednego kraju, w którym pandemia nie dotknęłaby zaplanowanych spotkań w 2022 roku.
INFORMACJA PRASOWA